Kształcenie Zawodowe
Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji
Kształcenie Zawodowe
Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji

Nauka, zabawa i wypoczynek, czyli obóz naukowy dla uczestników projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2”

W dniach 26 – 30 czerwca 2017 r. dwudziestu uczniów ze szkół biorących udział w projekcie „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” uczestniczyło w zorganizowanym przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu obozie naukowym, którego temat przewodni to „Inteligentne fabryki”.

Podczas pięciu dni spędzonych w miłej atmosferze, otoczeni urokliwym krajobrazem Beskidu Śląskiego i Żywieckiego młodzież uczestniczyła w spotkaniu naukowym prowadzonym przez Panią dr inż. Elżbietę Milewską, adiunkta Politechniki Śląskiej, Instytutu Inżynierii Produkcji na Wydziale Organizacji i Zarządzania. Tematem wykładu było funkcjonowania systemu IPOsystem, który samodzielnie i bezpośrednio steruje produkcją tworząc tzw. system Inteligentnych Fabryk (Smart Factory). IPOsystem jest rezultatem 6-letniej pracy zespołu polskich programistów, technologów i managerów z rybnickiej firmy UIBS Teamwork.

Po zapoznaniu się z założeniami i funkcjonowaniem systemu, w następnych dniach udaliśmy się z wizytą studyjną do Andrychowskiej Fabryki Maszyn DEFUM S.A. w Andrychowie i Ice Group Sp.z o. o. w Rybniku, firm w których omawiany system został wdrożony. Podczas wizyt młodzież mogła zobaczyć w jaki sposób IPOsystem funkcjonuje w realnym środowisku zakładu produkcyjnego. Poznaliśmy tez profil produkcji obydwu firm z czego jedna z nich większości produkuje na rynek krajowy a druga zagraniczny.

W każdym dniu po kolacji młodzież uczestniczyła w warsztatach zatytułowanych  „Najważniejsze kompetencje zawodowe po 2020 roku” podczas, których na podstawie własnych doświadczeń i pozyskanej wiedzy rozmawiano o perspektywach pojawiania się nowych zawodów na rynku pracy tj. Digital Death Manager – (Cyfrowy Menadżer Śmierci), który będzie zajmował się tworzeniem historii naszego życia z tego co zostanie dostarczone po naszej śmierci lub też The Urban Shepherd – (Wielkomiejski Pasterz), których zadaniem będzie projektowanie, oraz opieka nad infrastrukturą zakładanych na dachach domów ogrodów, pasiek itp. Wśród kompetencji zawodowych niezbędnych dla przyszłych pracodawców, managerów czy pracowników rozmawiano o kompetencjach tj.: umiejętności rozwiązywania złożonych problemów, inteligencji emocjonalnej, kompetencjach międzykulturowych przy kontaktach biznesowych lub podczas pracy w zespołach między narodowych, która staje się obecnie coraz częstszym zjawiskiem, czy też o kompetencji tj. praca w szumie informacyjnym. Podczas tych spotkań można było zobaczyć, że młodzież uczestnicząca w obozie posiada bardzo dużą wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną w obszarach zawodu, którego się uczą. Z rozmów prowadzonych podczas warsztatów dowiedzieliśmy się też dużo na temat oczekiwań młodzieży co do pomocy w rozwoju ich kompetencji zawodowych. Mają oni wielką potrzebę rozwinięcia np. kompetencji językowych oraz międzykulturowych w prowadzeniu kontaktów zawodowych i biznesowych. 

Podczas obozu uczestnicy mieli możliwość poznać funkcjonowanie elektrowni szczytowo-pompowej w Porąbce Zdrój oraz udać się w podroż, w czasie za pomocą „kapsuły czasu” znajdującej się w Muzeum Browarnictwa w Żywcu. Podczas tej podróży zobaczyli jak na przestrzeni wieków zmieniały się tradycje i technologie produkcji piwa. Niewątpliwie te wydarzenia miały tez charakter spotkań z nauką i techniką.

Nasz obóz naukowy to nie tylko wykłady, warsztaty czy wizyty studyjne. Był czas na zrelaksowanie się w basenie oraz czas na wieczorne spotkanie przy grillu podczas, którego młodzież wraz z opiekunami i przy akompaniamencie gitary śpiewała same hity zarówno polskich jak i światowych list przebojów (naprawdę mamy utalentowaną młodzież). Nie zabrakło też możliwości podziwiania piękna Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, którego to uczestnicy obozu mogli doświadczyć podczas wieczornego spaceru pod Skocznię Adama Małysza w Wiśle, podziwiania przepięknych widoków z Góry Żar, czy wyjeżdżając kolejka gondolową na Szyndzielnię. Udało się znaleźć też chwilkę czasu na spacer po górach wędrując szlakiem z Góry Żar do Międzybrodzia Żywieckiego.

W ostatnim dniu obozu udaliśmy się z jeszcze jedną wizytą studyjną do Górnośląskiego Parku Przemysłowego w Katowicach, w którym mogliśmy zwiedzić Budynek Geoppert-Mayer, który jest projektem unikatowym na skalę europejską. Jest to także pierwszy w Polsce budynek biurowy klasy A, który wykorzystuje system trigeneracji. Polega ona na tym, że energia, czyli prąd, ciepło i chłód, produkowana jest z gazu ziemnego na miejscu w budynku, co pozwala ograniczyć straty przesyłu i zwiększa efektywność wykorzystania paliwa pierwotnego.

Pomimo tak krótkiego czasy uważam, że lista wrażeń jest bardzo długa i oprócz wartości dydaktycznych, poznawczych czy relaksacyjnych jakich doznaliśmy podczas tego spotkania, ważną wartością dodaną są bez wątpienia nowe znajomości i przyjaźnie jakie nawiązały się w trakcie obozu. 

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.